Biblioteka Publiczna Gminy Złotniki Kujawskie w okresie od 01.05.2013 do 05.12.2013 realizowała projekt „Jak Polacy walczyli o niepodległość w 1863 roku” dofinansowany przez Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra.

W dniach 18.06-19.06 w Bibliotece Głównej oraz Filiach bibliotecznych w Lisewie Kościelnym i Tucznie uczestnicy projektu mogli wysłuchać prelekcji autorskiej pani Manuli Kalickiej pt. „Traugutt – rosyjski oficer polski patriota”. W dniach 17.09-18.09 w tych samych placówkach młodzież uczestniczyła w prelekcji autorskiej pana Jarosława Górskiego pt. „Jak powstańcy-zesłańcy cywilizowali Syberię”. Obie prelekcje przybliżyły uczestnikom historię Powstania Styczniowego.

Uczestnicy projektu brali udział w dwóch konkursach:

- konkursie wiedzy o Powstaniu styczniowym

- konkursie plastycznym pn. „Być jak Artur Grottger”

Laureaci konkursu wiedzy o Powstaniu styczniowym w nagrodę pojechali do Warszawy gdzie mogli obejrzeć m.in. wystawę o Powstaniu styczniowym w Muzeum Wojska Polskiego.

W konkursach udział wzięło 108 (93+15) osób. Zwycięscy konkursów otrzymali nagrody książkowe. Nagrody zakupiono w ramach realizacji projektu – 20 nagród, 12 nagród książkowych ufundował sponsor prywatny.

W dniu 05.12.2013 nastąpiło uroczyste zakończenie projektu, na którym wręczono nagrody.